Skip to content

40 74th St(Unit C0501)North Bergen, NJ 07047

Built 1947

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block311
Lot1
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage939
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
47%
Improvement Value:$156,600
53%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+7.3%
2024$4,829-6.6%
2023$5,168+2.1%
2022$5,061+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000
DeedBook 9511, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1947