Skip to content

40 74th St(Unit C0204)North Bergen, NJ 07047

Built 1947

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block311
Lot1
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage921
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
49%
Improvement Value:$143,000
51%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,900+7.3%
2024$4,567-2.0%
2023$4,659+2.1%
2022$4,563+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft921DeedBook 9664, Page 333Recorded5/6/2022

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 9244, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1947