Skip to content

7427 Blvd East(Unit C0001)North Bergen, NJ 07047

Built 1950

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Mar 8, 2001

Property Information

Block311
Lot29.02
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
55%
Improvement Value:$95,000
45%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,665+7.3%
2024$3,416+6.3%
2023$3,213+2.1%
2022$3,147+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 5768, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1950