Skip to content

126 74th St(Unit C0302)North Bergen, NJ 07047

Built 1930

Last Sale Price
$36,206
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block304
Lot23.02
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage615
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
47%
Improvement Value:$101,900
53%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,354+7.3%
2024$3,126+23.9%
2023$2,523+2.1%
2022$2,470+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,206

From:

To:

Sq Ft615DeedBook 9598, Page 195NU CodeUndivided interest (8)Recorded9/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1930