Skip to content

7607 Blvd EastNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 3, 1996

Property Information

Block313
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,599
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$581,900
80%
Improvement Value:$143,100
20%
Total Assessment$725,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,666+7.3%
2024$11,803-2.1%
2023$12,051+2.1%
2022$11,802+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 5004, Page 18

Property Built

Built

Year Built: 1911