Skip to content

7612 Park Ave(Unit C0303)North Bergen, NJ 07047

Built 1923

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 28, 2022

Property Information

Block313
Lot3
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page90

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage921
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,900
53%
Improvement Value:$139,400
47%
Total Assessment$294,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+7.3%
2024$4,791+11.1%
2023$4,314+2.1%
2022$4,224+0.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft921DeedBook 9670, Page 973Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5437, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1923