Skip to content

34 74th St(Unit C0301)North Bergen, NJ 07047

Built 1925

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block311
Lot5
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page89

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings---
ZoningR1
Sq Footage911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
51%
Improvement Value:$121,900
49%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,371+7.3%
2024$4,073-9.0%
2023$4,478+2.1%
2022$4,385+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft911DeedBook 9678, Page 788Recorded6/29/2022

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 9362, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1925