Skip to content

8 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$523,000
Last Sale Date
Jul 10, 2013

Property Information

Block314
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,550
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,000
64%
Improvement Value:$265,700
36%
Total Assessment$735,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,853+7.3%
2024$11,977+17.9%
2023$10,155+2.1%
2022$9,945+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$523,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 8922, Page 303Recorded7/23/2013

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,550DeedBook 8716, Page 6Recorded2/17/2010

Property Built

Built

Year Built: 1911