Skip to content

19 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jun 21, 2018

Property Information

Block314
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class49
Description2S-AL-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage4,962
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
41%
Improvement Value:$713,600
59%
Total Assessment$1,213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,202+7.3%
2024$19,757-24.6%
2023$26,192+2.1%
2022$25,651-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

Sq Ft4,962DeedBook 9321, Page 7NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/9/2018

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 9087, Page 455Recorded12/22/2015

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,736DeedBook 8987, Page 405Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1911