Skip to content

7101 River RdNorth Bergen, NJ 07047

Built 2022
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block316
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84

Building Details

Building Class---
Description5S-P-A
Dwellings59
ZoningP2
Sq Footage---
Acreage2.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,310,000
8%
Improvement Value:$28,371,300
92%
Total Assessment$30,681,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$536,002+7.3%
2024$499,492+1222.7%
2023$37,764+2.1%
2022$36,983+0.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$3,500,000

From:

To:

DeedBook 7314, Page 233NU CodeZoning change (24)Recorded7/6/2004