Skip to content

7912 River Rd

North Bergen, NJ 07047

Built 2001
Apartment

Last Sale Price
$31,300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block438
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page91

Building Details

Building Class---
Description12S/177 UNITS
Dwellings1
ZoningP1
Sq Footage---
Acreage2.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,292,000
5%
Improvement Value:$48,185,400
95%
Total Assessment$50,477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$881,840+7.3%
2024$821,772-22.0%
2023$1,053,540+2.1%
2022$1,031,760+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$31,300,000
DeedBook 5908, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 2001