Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
7801 River RdNorth Bergen, NJ 07047
Other Exempt
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2012
Property Information
Block316
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page84
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningP2
Sq Footage---
Acreage0.34
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$340,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$340,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2024 | $5,535 | -58.0% |
| 2023 | $13,169 | +2.1% |
| 2022 | $12,897 | +0.1% |
| 2021 | $12,884 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.