Skip to content

7616 4th AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1926

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block317
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,830
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,600
48%
Improvement Value:$308,800
52%
Total Assessment$589,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,297+7.3%
2024$9,595+3.5%
2023$9,271+2.1%
2022$9,079+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 9313, Page 978Recorded6/14/2018

Property Sale

Sale
$447,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 7307, Page 135Recorded6/22/2004

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 7165, Page 271NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/10/2003

Property Built

Built

Year Built: 1926