Skip to content

7704 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block320
Lot19.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class---
Description2S-S-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,396
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,900
34%
Improvement Value:$523,000
66%
Total Assessment$788,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,782+7.3%
2024$12,843-13.5%
2023$14,843+2.1%
2022$14,536+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft3,396DeedBook 9645, Page 456Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,396DeedBook 8980, Page 882Recorded7/3/2014

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 7865, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1910