Skip to content

8135 Kennedy Blvd

North Bergen, NJ 07047

Built 1916
Commercial

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 29, 2004

Property Information

Block351
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class49
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage3,027
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,500
56%
Improvement Value:$318,600
44%
Total Assessment$724,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,650+7.3%
2024$11,788-14.4%
2023$13,772+2.1%
2022$13,487+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft3,027DeedBook 7413, Page 274Recorded12/7/2004

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5352, Page 185

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 4691, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1916