Skip to content

1505 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2008

Property Information

Block326
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
57%
Improvement Value:$203,000
43%
Total Assessment$473,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,263+7.3%
2024$7,700+29.7%
2023$5,935+2.1%
2022$5,812+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916