Skip to content

1450 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1970

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 31, 2015

Property Information

Block326
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,898
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
39%
Improvement Value:$421,800
61%
Total Assessment$691,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,086+7.3%
2024$11,263-2.2%
2023$11,513+2.1%
2022$11,275+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,898DeedBook 9056, Page 278Recorded8/6/2015

Property Built

Built

Year Built: 1970