Skip to content

1600 76th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block326
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,657
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
65%
Improvement Value:$163,300
35%
Total Assessment$463,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+7.3%
2024$7,543+31.6%
2023$5,730+2.1%
2022$5,612+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 9563, Page 896

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft924DeedBook 6095, Page 242Recorded12/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1955