Skip to content

1511 78th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block327
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class47
Description1S-F-R
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,370
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,200
54%
Improvement Value:$261,800
46%
Total Assessment$569,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,940+7.3%
2024$9,263-4.1%
2023$9,657+2.1%
2022$9,458+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$464,900

From:

To:

Sq Ft2,370DeedBook 9273, Page 741Recorded1/17/2018

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft2,013DeedBook 8393, Page 205Recorded12/7/2007

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4816, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1958