Skip to content

1404 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Date
Jan 6, 1998

Property Information

Block327
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,791
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
55%
Improvement Value:$218,000
45%
Total Assessment$488,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,525+7.3%
2024$7,945+2.6%
2023$7,744+2.1%
2022$7,583+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5233, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1961