Skip to content

1615 81st StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2025

Property Information

Block332
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,675
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$299,000
54%
Improvement Value:$254,500
46%
Total Assessment$553,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,670+7.3%
2024$9,011-12.7%
2023$10,325+2.1%
2022$10,111+0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$98,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 7244, Page 69Recorded3/13/2004

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 5448, Page 59

Property Sale

SaleMulti
$149,850
DeedBook 4540, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1931