Skip to content

8309 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$219,900
Last Sale Date
Aug 5, 2009

Property Information

Block335
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,034
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,200
65%
Improvement Value:$128,200
35%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,401+7.3%
2024$5,965-0.9%
2023$6,017+2.1%
2022$5,893+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$219,900

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 8694, Page 861NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/21/2009

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4964, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1931