Skip to content

1701 84th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Jul 16, 1997

Property Information

Block335
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningC2
Sq Footage1,020
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$298,500
63%
Improvement Value:$174,400
37%
Total Assessment$472,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,262+7.3%
2024$7,699-10.3%
2023$8,586+2.1%
2022$8,409+0.1%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 5165, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1961