Skip to content

1600 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2009

Property Information

Block335
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,871
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
40%
Improvement Value:$483,900
60%
Total Assessment$808,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,131+7.3%
2024$13,169+5.5%
2023$12,484+2.1%
2022$12,226+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 7220, Page 27Recorded2/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1961