Skip to content

1504 86th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 24, 2017

Property Information

Block342
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage980
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,000
56%
Improvement Value:$246,900
44%
Total Assessment$561,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+7.3%
2024$9,148+3.7%
2023$8,820+2.1%
2022$8,638+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 9235, Page 788Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 7095, Page 219Recorded7/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1956