Skip to content

8412 Columbia AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2002

Property Information

Block344
Lot59.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,520
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$305,000
56%
Improvement Value:$237,300
44%
Total Assessment$542,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,474+7.3%
2024$8,829-0.9%
2023$8,908+2.1%
2022$8,724+0.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956