Skip to content

1303 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 10, 2004

Property Information

Block349
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,920
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,700
50%
Improvement Value:$288,000
50%
Total Assessment$578,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+7.3%
2024$9,421-14.7%
2023$11,045+2.1%
2022$10,816+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 7438, Page 283Recorded1/11/2005

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6016, Page 194Recorded7/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1931