Skip to content

1307 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2007

Property Information

Block349
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class47
Description2S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,373
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,600
44%
Improvement Value:$331,000
56%
Total Assessment$592,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,353+7.3%
2024$9,648+4.7%
2023$9,218+2.1%
2022$9,028+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft3,373DeedBook 7287, Page 197Recorded5/21/2004

Property Built

Built

Year Built: 1916