Skip to content

1225 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Date
Jun 17, 2022

Property Information

Block349
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,148
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,500
68%
Improvement Value:$121,900
32%
Total Assessment$378,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+7.3%
2024$6,160-4.0%
2023$6,415+2.1%
2022$6,282+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936