Skip to content

1111 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Date
Jul 20, 1987

Property Information

Block349
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,201
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,000
59%
Improvement Value:$175,900
41%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,406+7.3%
2024$6,901-2.0%
2023$7,041+2.1%
2022$6,896+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936