Skip to content

1207 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 6, 2012

Property Information

Block351
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,619
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$337,600
61%
Improvement Value:$219,000
39%
Total Assessment$556,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,724+7.3%
2024$9,061+7.9%
2023$8,399+2.1%
2022$8,225+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,619DeedBook 8879, Page 296NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2012

Property Built

Built

Year Built: 1931