Skip to content

1112 82nd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 27, 1998

Property Information

Block354
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,522
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
54%
Improvement Value:$277,100
46%
Total Assessment$602,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,519+7.3%
2024$9,802-8.2%
2023$10,682+2.1%
2022$10,461+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5246, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1916