Skip to content

1317 84th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Date
Jun 19, 1985

Property Information

Block355
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,691
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$267,300
55%
Improvement Value:$221,800
45%
Total Assessment$489,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+7.3%
2024$7,963-3.5%
2023$8,253+2.1%
2022$8,082+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3459, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1936