Skip to content

1306 83rd StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1936

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 5, 2000

Property Information

Block355
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class47
Description1.5S-AL-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,433
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,700
51%
Improvement Value:$258,200
49%
Total Assessment$530,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,275+7.3%
2024$8,643+22.9%
2023$7,035+2.1%
2022$6,890+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5600, Page 184

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5143, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1936