Skip to content

1402 85th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1931

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Oct 29, 1998

Property Information

Block358
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class47
Description2S-F-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
56%
Improvement Value:$217,200
44%
Total Assessment$492,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,599+7.3%
2024$8,013-2.6%
2023$8,229+2.1%
2022$8,059+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5355, Page 308

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4526, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1931