Skip to content

8514 Grand AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1956

Last Sale Date
May 31, 1985

Property Information

Block358
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,520
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
62%
Improvement Value:$203,300
38%
Total Assessment$528,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,229+7.3%
2024$8,601-1.4%
2023$8,721+2.1%
2022$8,541+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3456, Page 547

Property Built

Built

Year Built: 1956