Skip to content

8500 Newkirk AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 29, 2002

Property Information

Block361
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage3,276
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
33%
Improvement Value:$512,100
67%
Total Assessment$762,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,314+7.3%
2024$12,407+10.2%
2023$11,255+2.1%
2022$11,023+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6063, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1925