Skip to content

1004 79th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$1,025,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block376
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage3,024
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
53%
Improvement Value:$321,100
47%
Total Assessment$676,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,811+7.3%
2024$11,007-2.2%
2023$11,249+2.1%
2022$11,017+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,025,000

From:

To:

Sq Ft3,024DeedBook 9897, Page 780Recorded5/5/2025

Property Built

Built

Year Built: 1921