Skip to content

7918 Kennedy BlvdNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 2004

Property Information

Block376
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,848
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,300
52%
Improvement Value:$242,300
48%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+7.3%
2024$8,133-27.8%
2023$11,261+2.1%
2022$11,028+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4385, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1921