Skip to content

8402 1st Ave

North Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Oct 27, 2022

Property Information

Block383
Lot16.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings3
ZoningR1
Sq Footage2,100
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
52%
Improvement Value:$295,300
48%
Total Assessment$617,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,784+7.3%
2024$10,050-28.3%
2023$14,012+2.1%
2022$13,722+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9712, Page 890Recorded12/1/2022

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft3,474DeedBook 8978, Page 106Recorded6/16/2014

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8906, Page 845

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,474DeedBook 8781, Page 684Recorded3/14/2011

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 5402, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1916