Skip to content

517 85th St

North Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Mar 15, 2018

Property Information

Block383
Lot19.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-B-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,162
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,600
47%
Improvement Value:$331,900
53%
Total Assessment$629,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+7.3%
2024$10,248+18.7%
2023$8,633+2.1%
2022$8,455+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

From:

To:

Sq Ft2,162DeedBook 9292, Page 994Recorded3/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1911