Skip to content

127 Hillcrest PlNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 12, 2013

Property Information

Block426
Lot39.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page87

Building Details

Building Class17
Description2S-B-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage2,205
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$282,000
57%
Improvement Value:$211,500
43%
Total Assessment$493,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,621+7.3%
2024$8,034-11.0%
2023$9,031+2.1%
2022$8,844+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft2,205DeedBook 8939, Page 454NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$164,100

From:

To:

Sq Ft2,205DeedBook 8752, Page 267NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/9/2010

Property Built

Built

Year Built: 1916