Skip to content

8515 Bergenline Ave(Unit C0104)North Bergen, NJ 07047

Built 1950

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Feb 11, 2021

Property Information

Block384
Lot37
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
52%
Improvement Value:$75,600
48%
Total Assessment$157,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,752+7.3%
2024$2,564-30.8%
2023$3,705+2.1%
2022$3,628+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft536DeedBook 9549, Page 200Recorded4/13/2021

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 7387, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1950