Skip to content

8515 Bergenline Ave(Unit C0404)North Bergen, NJ 07047

Built 1950

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
May 18, 2021

Property Information

Block384
Lot37
QualifierC0404
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page80

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage808
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
57%
Improvement Value:$95,300
43%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,866+7.3%
2024$3,603-15.3%
2023$4,255+2.1%
2022$4,167+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft808DeedBook 9573, Page 138Recorded6/13/2021

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 9003, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1950