Skip to content

609 87th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
May 14, 1998

Property Information

Block385
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,396
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
59%
Improvement Value:$211,500
41%
Total Assessment$521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,111+7.3%
2024$8,490+12.7%
2023$7,533+2.1%
2022$7,377+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5287, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1911