Skip to content

8609 2nd AveNorth Bergen, NJ 07047

Built 1911

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block388
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class47
Description2S-S-L
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,640
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,000
35%
Improvement Value:$584,400
65%
Total Assessment$894,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$8,466+0.1%
2021$8,457+1.6%
2020$8,324+1.9%
2019$8,169+1.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 9870, Page 199Recorded12/30/2024

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,200DeedBook 8785, Page 226Recorded4/4/2011

Property Built

Built

Year Built: 1911