Skip to content

305 77th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1916

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Oct 3, 2022

Property Information

Block286
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class47
Description2S-B-O
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage2,644
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$330,000
46%
Improvement Value:$381,400
54%
Total Assessment$711,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428+7.3%
2024$11,582+9.1%
2023$10,617+2.1%
2022$10,398+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft2,644DeedBook 9701, Page 685Recorded10/11/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,742DeedBook 8863, Page 202NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/2/2012

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4633, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1916