Skip to content

8508 Kennedy Blvd(Unit C0203)North Bergen, NJ 07047

Built 1910

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Apr 21, 1999

Property Information

Block393
Lot3
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class37
Description1BR/1BA
Dwellings---
ZoningC1
Sq Footage450
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,100
51%
Improvement Value:$73,600
49%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,615+7.3%
2024$2,437-3.6%
2023$2,529+2.1%
2022$2,476+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 5581, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1910