Skip to content

8524 Kennedy Blvd

North Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 26, 2019

Property Information

Block393
Lot7.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,700
56%
Improvement Value:$247,800
44%
Total Assessment$568,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,932+7.3%
2024$9,255+2.4%
2023$9,037+2.1%
2022$8,850+0.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,416DeedBook 9442, Page 848Recorded10/16/2019

Property Sale

SaleMulti
$225,000
DeedBook 5465, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1921