Skip to content

709 80th StNorth Bergen, NJ 07047

Built 1921

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block375
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityNorth Bergen Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2S-S-O
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
61%
Improvement Value:$225,400
39%
Total Assessment$580,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,140+7.3%
2024$9,449+23.3%
2023$7,662+2.1%
2022$7,503+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 7499, Page 147Recorded3/18/2005

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5306, Page 114

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4623, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1921